شنبه, 16 اسفند 1399
  • EN
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۰۷ 
  • تعداد بازدید : 3338
در سفر مهندس شفیعی به زنجان مطرح شد:
استان زنجان به عنوان استان پایلوت كشور در تهیه و اجرای GIS كشور انتخاب شود/ دسترسی مردم به اطلاعات، آزاد و بلا مانع است/ زیر ساخت داده مكانی(SDI) یكی از طرح‎های اقتصاد مقاومتی است
مهندس شفیعی در دیدار با استاندار زنجان گفت: زیر ساخت داده مکانی(SDI) یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی است.

مهندس شفیعی در دیدار با استاندار زنجان گفت: زیر ساخت داده مکانی(SDI) یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی رئیس این سازمان به همراه دکتر فرخ توکلی مشاور رئیس، روز شنبه 7 اردیبهشت ماه طی سفری یک روزه به استان زنجان، با دکتر فتح الله حقیقی استاندار زنجان، دیدار و گفتگو کرد.

شفیعی در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های سازمان نقشه برداری کشور و برنامه های در دست اجرای آن، گفت: زیر ساخت داده مکانی(SDI)  یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است و ارتباط آن با استانها، بستر راه اندازی این پروژه ملی را فراهم میکند. البته مرکز آمار ایران نیز در شورای عالی آمار، SDI را تصویب و راه اندازی آن را به سازمان نقشه برداری کشور محول کرده است.

وی در ادامه این دیدار با اشاره به توسعه دولت الکترونیک، افزود: در راستای گسترش دولت الکترونیک، سازمان نقشه برداری کشور همراه با سایر دستگاه های اجرایی مانند وزارت مسکن و وزارت نیرو پیشگام و پیشرو هستند و حتی از برخی دستگاه های حاکمیتی دیگر نیز در همین حوزه پیشی گرفته اند.

فتح الله حقیقی؛ استاندار زنجان در این دیدار به دوره خدمتش در وزارت کشور و در حوزه سامانه اطلاعات مکانی (GIS) اشاره کرد و به همین دلیل بر نقش مهم GIS و اهمیت آن در تصمیم گیری های کشور تأکید کرد و ضمن ضروری دانستن پیاده سازی GIS در استان زنجان، برای همکاری با سازمان نقشه برداری کشور در زمینه راه اندازی SDI ملی در کشور اعلام آمادگی کرد.

پس از این دیدار، رئیس سازمان نقشه برداری کشور و همراهان وی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان زنجان شرکت کردند.

استاندار زنجان در این جلسه با بیان اینکه استفاده ازGIS  هنوز در کشور، نوپا و گمنام مانده است، گفت: باید فرهنگ سازی لازم درخصوص یکسان سازی اطلاعات و استفاده از بانک جامع آماری و نقشه های موجود در GIS  در کشور و استان انجام شود.

وی بر ضرورت استفاده از نقشه، اطلاعات مکانی و GIS در تصمیم گیری ها تاکید کرد و گفت: با استفاده از این نقشه ها می توان بهترین اطلاعات را در سریع ترین زمان ممکن در اختیار مدیران قرار داد تا بتوانند تصمیمات درست و کارشناسی شده ای اتخاذ نمایند.

وی با بیان اینکه نقشه های موجود درGIS  می تواند محل مناسبی برای ذخیره اطلاعات باشند، افزود: اطلاعات و داده های جانمایی شده در این نقشه ها پس از سالیان طولانی نیز قابل رهگیری و در دسترس هستند.

این مقام عالی استان زنجان، تشکیل بانک جامع آماری مبتنی بر اطلاعات و آمار تمامی دستگاه های اجرایی را مهم توصیف کرد و افزود: عدم استفاده از GIS و داده های به‌روز آماری دستگاه های مختلف، در تصمیم گیری ها موجب تحمیل هزینه ها و عوارض بسیاری در آینده خواهد شد.

استاندار زنجان ابراز امیدواری کرد؛ با وجود ظرفیت های بالای استان در حوزه نقشه برداری و اطلاعات آماری، استان زنجان به عنوان استان پایلوت کشور در تهیه و اجرای GIS کشور انتخاب شود.

 

تأکید بر دسترسی آزاد به اطلاعات برای همه مردم

شفیعی در ادامه سفر به زنجان، با حضور در سازمان مدیریت و برنامه ریزی این استان، نشستی نیز با مسئولین این مجموعه داشت.

در ابتدای این جلسه، دکتر شهرام طهماسبی؛ رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان به اهمیت زیرساخت داده مکانی (SDI) پرداخت و بر ضرورت بکارگیری آن را در تصمیم گیری های مدیریتی تأکید نمود.

وی در این  نشست از سازمان نقشه برداری کشور خواست تا عکسبرداری هوایی بخش هایی از استان زنجان که کامل نیست، را به انجام برساند.

شفیعی نیز در این جلسه اظهار کرد: در عصر ارتباطات و دنیای کنونی، با حجم بسیاری از اطلاعات و داده مواجه هستیم و طبق قانون، به غیر از مواردی خاص، دسترسی مردم به اطلاعات، آزاد و بلامانع است.

وی افزود: برای تصمیم گیری های درست با مدل های توسعه ای جدید، مردم جامعه برای رشد و بالندگی خود باید به اطلاعات دسترسی داشته باشند. باتوجه به اینکه درصد خیلی کمی از این اطلاعات محرمانه هستند، نباید جامعه را از دسترسی آزاد به سایر اطلاعات محروم کرد.

طهماسبی نیز برای تقویت همکاری با سازمان نقشه برداری کشور اعلام آمادگی کرد تا در راستای تحقق SDI در استان زنجان به صورت جدی با این سازمان همکاری خود را ادامه دهد.

 

تولید نقشه‌های فرونشست در کشور توسط سازمان نقشه برداری کشور

مسعود شفیعی در سفر به استان زنجان، با حضور در یک نشست خبری نیز، ضمن پاسخگویی به سوالات اصحاب رسانه گفت: نقشه مناطق تحت تاثیر فرونشست و نرخ فرونشست در کشور مدتهاست که در سازمان نقشه برداری کشور در دست تهیه است.

وی با اشاره به فعالیت‌های سازمان نقشه برداری کشور، ادامه داد: در حال حاضر محدوده فعالیت‌های نقشه‌برداری بسیار گسترده‌تر از طراحی و تولید نقشه است و این سازمان مسئولیت بررسی تغییرات هندسی پوسته زمین را نیز بر عهده دارد. همچنین سازمان نقشه‌برداری کشور از زمان تاسیس متناسب با نیاز کشور، اقدام به تولید و گردآوری داده‌های مکانی کرده است.

شفیعی با بیان اینکه تامین و تفکیک داده‌ها از جمله وظایف این سازمان است، تصریح کرد: اخذ تصاویر هوایی و تولید نقشه‌های پوششی برای مستندسازی وضعیت سرزمینی کشور از سوی این سازمان انجام می‌شود.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، یادآور شد: ایستگاه‌های ژئودینامیک، تغییرات سرزمینی را مورد بررسی قرار می‌دهند، به طوری که در این ایستگاه‌ها حرکات پوسته‌ای زمین بررسی شده و به عنوان داده‌های پیش‌زلزله در اختیار علاقه‌مندان و زلزله‌شناسان قرار می‌گیرد.

شفیعی با بیان اینکه مشکل فرونشست یکی از چالش‌های امروز کشور است، اظهار کرد: به منظور بررسی این موضوع، سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان مدیریت بحران کشور، همکاریهایی را در دست انجام دارند. همچنین خط تولید نقشه مناطق تحت تاثیر فرونشست و نرخ فرونشست در کشور در این سازمان به راه افتاده است.

شفیعی از فعالیت 137 تا 140 ایستگاه ژئودینامیک در کشور خبر داد و عنوان کرد: از این تعداد، 5 ایستگاه در استان زنجان فعالیت می‌کند که بر اساس داده‌ها و اطلاعات به دست ‌آمده از ایستگاه موجود در خرمدره، مشخص شد که در طی 13 سال، فرونشست 50 سانتی‌متری در این منطقه اتفاق افتاده و این مهم به دستگاه‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط برای انجام اقدامات لازم، گزارش شده است.

وی به ضرورت اجرای قانون دسترسی آزاد اطلاعات در کشور اشاره کرد و گفت: این قانون به بهره‌گیری از اطلاعات در راستای سرمایه‌گذاری منجر می‌شود. بر اساس تصمیمات و تفاهم‌نامه‌های به امضا رسیده، متقاضیان اطلاعات این سازمان به زودی می‌توانند از طریق دفاتر پیشخوان دولت، اطلاعات مورد نیاز خود را ثبت سفارش کرده و آن را به صورت دیجیتالی و یا مکتوب دریافت کنند.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور همچنین خاطرنشان کرد: اخیرا همکاری مطلوبی بین سازمان نقشه‌برداری کشور و مرکز آمار ایران در راستای توصیفی شدن اطلاعات و بهره‌گیری آسان از آن ایجاد شده است.

گفتنی است مهندس محمدرضا اکبری، مدیر کل نقشه برداری منطقه شمال غرب کشور و مهندس احمد رفیعی میرزا مدیر کل نقشه برداری منطقه غرب کشور نیز در این سفر مهندس شفیعی را همراهی کردند.

 

 

 

امتیاز :  ۳.۰۰ |  مجموع :  ۳۴

برچسب ها

    V5.7.2.0